1. Főoldal
  2. Hírek
  3. Az őshonos fajtáink sikerei

Jubileumi Országos Tenyészszemle zajlott az elmúlt hétvégén ménesünkben a Nonius Lótenyésztő Országos Egyesület alapításának 30. évfordulója alkalmából. Ménesünk 3 ménjelöltet, 6 idei csikót és 8 kancát mutatott be.

A ménjelöltek között 301 Akitos Nonius-37 Jusztina csikója, a megnyerő küllemű Nonius XIV-25 Csanád a sajátteljesítmény-vizsga győztese lett, aki Papp János eredményes fogatlova, 321 Nonius XVII-23 Nutria 75%-os testvére. Második helyezést ért el Nonius XIV-7 Csongor nevű ménünk. A nyolc felvezetett mén között pedig ötödik helyen végzett Nonius XIV-6 Csobán. Mind a három sikeres ménvizsgát tett mén apja a Nonius XIV. törzsmén, Nílus.

Idei születésű csikóink közül Doliart Nonius-8 Lidi kancacsikója és Akitos Nonius-33 Júlia méncsikója Nílus után került be a championátus összevetésébe, amelyet végül a pusztaottlakai tenyésztésű Fortuna nevű kancacsikó nyert meg.

A 3-10 éves tenyészkancák kategóriájának győztese 345 Nonius XIV-20 Zemplén nevű lovunk lett, aki a Fiatal Fogatlovak Világbajnokságának is résztvevője volt, illetve négyesfogatban versenyzik. A harmadik helyezést Nonius-16 Zsindely érte el, akinek teljes testvére, az egyesület különdíjával kitüntetett Mezőhegyes Nonius-14 Vezér a világbajnokság bronzérmese volt. A hároméves kancáink közül Rittmeister Nonius-1 Csiperke kapott a legjobb értékelést, aki az ötödik helyen zárt a kategóriában.

Az egyesület ünnepi fogadásán kancáink közül sport elit minősítést kapott a világbajnokságon bronzérmes 346 Nonius XIII-9 Adél, a kategóriagyőztes 345 Nonius XIV-20 Zemplén, 340 Nonius IV-15 Toszka, 330 Nonius IX-20 Rokka, 326 Nonius XVII-4 Panna és az említett 321 Nonius XVII-23 Nutria.

Tenyésztési elit kanca címet pedig a következő, jelenleg is tenyésztésben álló kancáink kaptak: 320 Nonius I-13 Nőtincs, 314 Nonius XVII-16 Luca, 307 Nonius XVII-3 Lógó, 305 Akitos Nonius-6 Kócbaba, 289 Nonius XVII-64 Hanna, 292 Akitos Nonius-66 Hilda, 284 Akitos Nonius-55 Gizike, 283 Nonius XVII-37 Gondola és 298 Akitos Nonius-28 Írisz.

A szemle záró programja a XIV. Kozma Ferenc Kupa volt, ahol nóniusz kettesfogatok akadályhajtásban versenyeztek. Ménesünket Piroska Zoltán, Juhász Károly, Bán Dávid, Karsai Zénó és Laczi Dávid képviselték. Az egyébként díjugratóként versenyző Piroska Zoltán hibátlan alappálya után az összevetésbe jutott, ahol az előkelő negyedik helyet szerezte meg Nonius-10 Zsinat és Nonius XIII-9 Adél segítségével. Laczi Dávid is akadályhiba nélkül, azonban időtúllépéssel teljesítette az alappályát Nonius-3 Zafír és Nonius-7 Zánka nevű lovaival.

Ugyanezen a hétvégén a gidrán fajta két helyen képviselte a Ménesbirtokot. Lustyik Fanni Gidran XXVII-43 (Kartel) nevű hétéves ménünkkel a budapesti Nemzeti Lovardában a Díjlovagló Championátus döntőjén vett részt. L-osztályban a két napon 60 és 62,5%-ot lovagolt, így egy harmadik és ötödik helyezést ért el. Ezzel az eredménnyel összesítésben az L kategória felnőtt korosztályában ötödik helyezett lett.

Varga István pedig Bábolnán, a Lovastusa Országos Bajnokságon Gidran XXIX-21 Kelevész nevű hatéves ménünkkel a Kezdő Ló kategória 2019. évi bajnoka lett.

Szöveg: Bardóczky Veronika lótenyésztési osztályvezető
Fotók: Hajdu Krisztina, Somogyvári Anett